W naszej motylarni spotkasz kilkadziesiąt gatunków motyli!

Choć wyglądają jak ze snów, wszystkie motyle w Motylarni są absolutnie prawdziwe. Zachwycają kolorami, rozmiarami i przepięknym lotem tuż obok Ciebie. Rozpiętość skrzydeł największych osobników to prawie 30 cm!  

O wszystkich opowiedzą Ci nasi wykwalifikowani przewodnicy.

Morpho peleides 

Niebieskie Morpho uważane są za jedne z najpiękniejszych motyli na świecie. Skrzydła po stronie brzusznej są niebieskie, a po stronie grzbietowej – brązowe, dlatego, kiedy Morpho latają zmieniające się kontrastowe powierzchnie skrzydeł, stwarzają iluzję pojawiania się i znikania.

Pochodzenie: Ameryka Płd.
Skrzydła: 13 – 20 cm
Pożywienie: sok owoców
Wiek: do dwóch tygodni

Morpho polyphemus

Biały Morpho ma duże, niezwykle delikatne, wręcz przeźroczyste skrzydła. Poza anielskim wyglądem, charakterystycznym dla tego motyla jest naturalny, spokojny, harmonijny lot. Motyle z rodzaju Morpho należą do rusałek, które nie siadają na kwiatach.  

Pochodzenie: Ameryka Płn. i Płd.
Skrzydła: 10 – 13 cm
Pożywienie: sok owoców
Wiek: do dwóch tygodni

Neptis hylas

Żeglarz nazwę zawdzięcza charakterystycznemu sposobowi latania, podobnemu do ruchu żagli na wietrze. Podczas lotu wydaje charakterystyczny dźwięk, którego funkcja do tej pory jest nierozpoznana przez naukowców. 

Pochodzenie: Azja Płd.
Skrzydła: 5 – 6 cm
Pożywienie: nektar kwiatów i sok owoców
Wiek: do tygodnia

Papilio palinurus

Szmaragdowy Paź lub Paw zawdzięcza swą nazwę intensywnemu ubarwieniu i charakterystycznym zakrzywieniem skrzydeł. Jest jednym z nielicznych motyli o zielonej kolorystyce. 

Pochodzenie: Azja Płd.
Skrzydła: 8 – 10 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do dwóch tygodni

Papilio polytes

Nazwa tego motyla – Mormon Zwyczajny – jest aluzją do poligamii, z jakiej znana jest sekta mormońska. Kiedy w XIX w., badacze klasyfikowali tropikalne organizmy, zaobserwowano, że samiec tego motyla ma aż trzy partnerki równocześnie. 

Pochodzenie: Azja Płd.
Skrzydła: 9 – 12 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do tygodnia

Papilio clytia

Bywa określany jako Mim Zwyczajny. W celu ochrony przed drapieżnikami naśladuje lot niesmacznych motyli z gatunku Danainae. Dorosłe osobniki mają w zwyczaju błotne kąpiele, z ich pomocą pobierają minerały z ziemi.  

Pochodzenie: Azja Płd.
Skrzydła: 9 – 12 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do tygodnia

Pailio lowi

Paź Azjatycki jest dymorficzny płciowo, co oznacza, że samce i samice mają różne kolory i wzory. W obu płciach dolne skrzydła zakończone są ogonem. Słowo papilio pochodzi z łaciny i oznacza motyla, lowi pochodzi od brytyjskiego przyrodnika – Hugh Low. Występuje w Azji, między innymi w Borneo, Indonezji i Filipinach. Dorosłe motyle żywią się nektarem kwiatów, zaś larwy- cytrusami.

Pochodzenie: Azja Płd.
Skrzydła: 9 – 12 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do tygodnia

Papilio demoleus

Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym motyl ze wszystkich paziowatych. Porusza się na wiele różnych sposobów. Podczas chłodnego poranka lata powoli. W trakcie dnia – szybko, prosto i nisko nad ziemią. Podczas cieplejszych pór dnia pozostaje w bezruchu. 

Pochodzenie: Półwysep Arabski, Azja Płd., Australia
Skrzydła: 8 – 10 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do tygodnia

Hypolimnas bolina

Niebieski Księżyc to motyl znany z troski nad potomstwem. Samice pilnie strzegą jaj złożonych na liściach. Samce wykazują silny terytorializm, odganiając nawet dużo większe od siebie gatunki. Samce i samice są dymorficzne płciowo, tzn. że mają różne kolory.  

Pochodzenie: Afryka, Azja Płd., Australia
Skrzydła: 8 – 9 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do tygodnia

Danaus plexippus

Motyl Monarcha słynie na całym świecie z niezwykłych możliwości podróżowania. Co roku masowo migruje do Kalifornii i Meksyku, pokonując prawie 3000 kilometrów. Na zimowiska wybiera lasy rosnące na wysokości 3000 m n.p.m. 

Pochodzenie: Ameryka Płn.
Skrzydła: 8 – 13 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: od dwóch do sześciu tygodni

Doleschalia bisaltide

Kiedy motyl Jesienny Liść odpoczywa z zamkniętymi skrzydłami wygląda jak zasuszony liść, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Powierzchnia grzbietowa skrzydeł jest pomarańczowa z czarną obwódką.  

Pochodzenie: Azja Płd., Australia
Skrzydła: 8 – 9 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do tygodnia

Caligo memnon

Motyl Sowi nazwę zawdzięcza ubarwieniu skrzydeł, które od strony brzusznej przypominają oczy sowy. Wzory te służą motylom za kamuflaż przed drapieżnikami. Motyle Sowie są bardzo duże, ciężar skrzydeł sprawia, że są zdolne wyłącznie do krótkich lotów. Dorosłe motyle tego gatunku żywią się zwykle sokiem gnijących owoców. Poczwarki tego motyla żerują najczęściej na roślinach z rodziny bananowców, przez co w naturalnym środowisku mogą sprawiać problemy plantatorom.

Pochodzenie: Ameryka Płd.
Skrzydła: 11 – 20 cm
Pożywienie: sok przejrzałych owoców
Wiek: do dwóch tygodni

Kalima inachus

Motyl Liść (zwany też jako Martwy Liść) to mistrz kamuflażu. Jego zamknięte skrzydła przypominają suchy liść z ciemnymi żyłami. Ma małe skrzydła, lata zwinnie i szybko w gęstych lasach, wśród zarośli i wzdłuż koryt rzek. Przyciąga go sok owocowy i kałuże. 

Pochodzenie: Azja
Skrzydła: 8 – 10 cm
Pożywienie: sok przejrzałych owoców
Wiek: około tygodnia

Heliconius sara

Sara (z hebr. księżniczka) potrafi zaplanować najbardziej efektywną trasę oraz zapamiętać rozmieszczenie roślin żywicielskich. Naukowcy nazwali tę umiejętność „algorytmem podróżującego sprzedawcy”. Heliconius są znane z tego, że w postaci dorosłej żyją nawet do 9 miesięcy.  Długowieczność zawdzięczają aminokwasom, zawartym w pyłkach niektórych kwiatów. 

Pochodzenie: Ameryka Płd.
Skrzydła: 5 – 6 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: pięć – dziewięć miesięcy

Heliconius ismenius

Tygrys Ismenos to motyl o długich skrzydłach w paski, z rodziny Nymphalidae. Przydomek Ismenos (nazwa mitycznej rzeki) wywodzi się od jego długich skrzydeł. Jest znany z żywienia się na określonych roślinach, nazywanych roślinami żywicielskimi.   

Pochodzenie: Ameryka Śrd.
Skrzydła: 6 – 9 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: dwa miesiące

Mycelia cyaniris

Motyl z rodziny Nymphalidae nazywany tropikalną, niebieską falą. Szafirowy błękit górnych skrzydeł może wyglądać na czarny lub neonowo niebieski w zależności od odbicia światła. Dorosłe osobniki zwykle żywią się gnijącymi owocami i odchodami zwierzęcymi. 

Pochodzenie: Ameryka Śrd.
Skrzydła: 6 – 7 cm
Pożywienie: przejrzałe owoce
Wiek: do miesiąca

Parthenos sylvia

Ze względu na paski zwany jest Latającym Tygrysem. Jego skrzydła mają rozpiętość ok. 10 cm, co sprawia, że szybuje bez poruszania skrzydłami. Występuje w lasach deszczowych Azji, często w pobliżu rzek. 

Pochodzenie: Azja Płd.
Skrzydła: 10 – 13 cm
Pożywienie: nektar kwiatów
Wiek: do trzech tygodni

Siproeta stelenes

Motyl Malachitowy ma czarne i błyszczące skrzydła, zielone lub żółto-zielone na górze, jasnobrązowe i oliwkowe na spodzie. Nazwa pochodzi od malachitu mineralnego, którego kolor jest podobny do jasnozielonej barwy na skrzydłach motyla. 

Pochodzenie: Ameryka Płd.
Skrzydła: 8 – 10 cm
Pożywienie: nektar kwiatów, gnijące owoce, odchody
Wiek: do trzech tygodni

Argema mimosae

Afrykańska Ćma Księżycowa, to jedwabna ćma z rodziny Saturniidae. Przednie skrzydła mają charakterystyczną szarą, „futrzaną”, i szorstką krawędź prawdopodobnie z powodów aerodynamicznych. Kolor i kształt skrzydeł (poza plamkami podobnymi do oczu) przypomina liście. Zwłaszcza struktura tylnych skrzydeł przypomina wyschnięte łodygi liści. 

Pochodzenie: Afryka
Skrzydła: 10 – 12 cm
Pożywienie: zapasy z życia larwalnego
Wiek: do tygodnia

Attacus atlas

Pawica atlas to nocny motyl, uznawany za jedną z największych ciem świata. Prowadzi nocny tryb życia, w dzień przesiaduje z rozłożonymi skrzydłami. Rysunek na skrzydłach przypomina głowę węża. Samice wydzielają feromony wyczuwalne nawet z odległości 5 km. Jest to jeden z trzech gatunków największych ciem na świecie. Dorosły motyl nie odżywia się, tylko czerpie energię zgromadzoną podczas życia larwalnego. W efekcie, każdy lot skraca jego życie.

Pochodzenie: Azja Płd., Indonezja
Skrzydła: 25 – 30 cm
Pożywienie: zapasy z życia larwalnego
Wiek: do tygodnia

Czy w motylarni we Władysławowie spotkasz żywe motyle, czy eksponaty?

W przeciwieństwie do wielu podobnych obiektów, u nas spotkasz wyłącznie żywe motyle, które swobodnie latają po całym namiocie. Jest to szczególnie ciekawa gratka dla wszystkich poszukiwaczy atrakcji we Władysławowie. Jeżeli zatem jeśli nie byłeś w naszym obiekcie- koniecznie musisz nas odwiedzić i przekonać się na własne oczy, że znajdziesz u nas wyłącznie żywe, swobodnie latające motyle z całego świata.

Jakie gatunki motyli możesz zobaczyć w środku obiektu?

Tak naprawdę, możesz u nas spotkać kilkadziesiąt różnych gatunków motyli. Ogromna część z nich została wymieniona w powyższym katalogu. Łącznie, w środku lata kilkaset motyli. Wszystko podróżują nieskrępowanie po całym obiekcie, radośnie trzepocząc skrzydłami. Ponadto, motylarnia jest odzwierciedleniem naturalnego klimatu, w którym na co dzień przebywają motyle. Jeżeli chcesz je zobaczyć niemal w naturalnym środowisku- koniecznie przyjdź do nas!

Czy można dotykać motyle, które znajdują się w motylarni?

Wszystkich gości, którzy trafiają do naszego obiektu, uprasza się o nie dotykanie motyli. Niestety, można im w ten sposób zrobić krzywdę. Ich skrzydła są bardzo delikatne i nawet na pozór zwykłe muśnięcie ludzką ręką może sprawić, że motyl straci możliwość latania. To byłaby dla niego katastrofa! Dlatego też, możesz podziwiać motyle z bezpiecznej odległości i robić im niezliczoną ilość zdjęć i filmów, którymi następnie podzielisz się w social mediach ze znajomymi.

Skąd pochodzą motyle, które się u nas znajdują?

Motyle do naszego obiektu sprowadzane są z najdalszych zakątków świata. Obecnie, jest to aż pięć kontynentów: Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Azja, Afryka i Australia. Możesz zatem zobaczyć na własne oczy najbardziej nietypowe, egzotyczne i duże gatunki motyli. Niektóre z nich posiadają rozpiętość skrzydeł obejmującą aż trzydzieści centymetrów! Jeżeli zatem interesują Cię najbardziej egzotyczne gatunki, odwiedź nasz obiekt już od czerwca do połowy września, a z pewnością motyle zachwycą Cię swoją wielobarwnością i pięknem.

Ile żyją motyle?

Tak naprawdę, żywotność motyli do bardzo indywidualna kwestia każdego gatunku. W naszym obiekcie znajdziesz zarówno takie gatunki motyli, które żyją zaledwie kilka dni, jak i takie, które są w stanie przeżyć nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych, genetycznych uwarunkowań poszczególnych gatunków. Należy jednak dodać, że ze względu na odwzorowanie naturalnego środowiska dla motyli, żyją one w naszym obiekcie dłużej, niż w naturalnych warunkach. Tym bardziej, że tutaj nie czyha na nich szereg niebezpieczeństw, na które są narażone w tropikalnej dżungli. Ponadto, w motylarni nasze motyle mają pod dostatkiem pokarmu i wody- i to również wpływa na ich długowieczność.

Jakie są najciekawsze gatunki motyli, które możesz u nas zobaczyć?

Istnieje szereg arcyciekawych motyli, które możesz u nas spotkać. Absolutnie jednak flagowym gatunkiem jest Morpho Peleides. Ten przepiękny motyl posiada ogromne, błękitne skrzydła, które wyróżniają go na tle innych gatunków.

Czy motyle są przyjaźnie nastawione do ludzi?

Oczywiście! Wszystkie motyle znajdujące się w obiekcie, są przyjaźnie nastawione do ludzi. Do tego stopnia, że mogą przelecieć tuż obok Ciebie, albo usiąść Ci na ramieniu. Pamiętaj jednak, żeby nie dotykać owadów- można im niestety bardzo łatwo zrobić krzywdę. Podziwiaj je z odległości i ciesz się ich pięknym widokiem!

Czy motylom w motylarni można robić zdjęcia i nagrywać z nimi filmy?

Oczywiście! U nas możesz zrobić dowolną ilość zdjęć i filmów motylom. Dzięki uwiecznieniu tych wyjątkowych chwil w smartfonie czy aparacie, możesz w dowolnym momencie wrócić wspomnieniami do wakacyjnej wycieczki, w ramach której odwiedziłeś nasz obiekt. Ponadto, wszystkie materiały możesz udostępnić w swoich social mediach, do czego gorąco zachęcamy! Możesz bez ograniczeń fotografować i nagrywać motyle 🙂

Komu najbardziej podobają się motyle w naszym obiekcie?

Tak naprawdę, motylarnia jest obiektem dla każdego. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej chętnymi osobami do odwiedzenia motylarni są oczywiście rodziny z dziećmi. To właśnie najmłodsi są najbardziej zafascynowani motylami z całego świata.