Ciekawostki o motylach egzotycznych- poznaj najciekawsze z nich!

Motyle uchodzą za bodajże najpiękniejsze owady na świecie. Nie powinno to nikogo dziwić- ich kolorowe skrzydła zachwycają wszystkich, którzy mają okazję je podziwiać. Szczególnie podczas lotu, motyle egzotyczne roztaczają niesamowitą aurę, która dosłownie hipnotyzuje obserwatorów. Wiele z tych ciekawych stworzeń zobaczysz w motylarni Władysławowo- miejscu, które na stałe wpisało się w krajobraz nadmorskich atrakcji nad Bałtykiem. A co jeszcze warto wiedzieć o tych niesamowitych stworzeniach? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule- poznaj zatem najciekawsze fakty z życia tych fascynujących owadów!

Motyle- ogólne informacje

Zanim przejdziemy do opisywania szczegółowych informacji na temat konkretnych gatunków, zacznijmy od cech, które łącze wszystkie, lub przynajmniej większość z nich. Pierwszą ciekawostką dotyczącą motyli jest na przykład fakt, że widzą one zaledwie… 3 kolory! Tak, motyle postrzegają świat w zaledwie trzech barwach- czerwonym, żółtym i zielonym.

Na całym świecie żyje aż 150 tysięcy (!) gatunków motyli, z czego ponad 3000 z nich znajdziemy na terenie naszego kraju. Choć przepiękne, motyle z reguły nie żyją zbyt długo. Długość życia motyli waha się od zaledwie kilku dni, do nawet półtora roku. Średnio zaś, motyle żyją około 6 tygodni. W czasie całego swojego życia motyle przebywają nierzadko ogromne odległości. Najbardziej pracowite z nich mogą przelecieć dziennie po 130 kilometrów, a w trakcie całego dorosłego życia- aż 4000 kilometrów. Przemierzają te odległości z różną prędkością, natomiast najszybsze z nich podróżują w tempie… aż 50 kilometrów na godzinę! Ich wielkość zaś to najczęściej kilka centymetrów, choć najmniejsze gatunki mierzą zaledwie 3 milimetry. Największe zaś- nawet ponad 30 centymetrów.

Ciekawostka 1- największy motyl na świecie… niejednym Cię zaskoczy.

Największy motyl na świecie (a w zasadzie ćma, czyli motyl nocny) to Attacus Atlas, który często nazywany jest również Pawicą Atlas. Rozpiętość jego skrzydeł to nawet trzydzieści centymetrów, a ich samice są większe od samców. Po złożeniu jaj, samica ginie- tak samo jak samiec motyla.

Gatunek ten żyje wyjątkowo krótko, bo zaledwie kilka (maksymalnie 5-6) dni. W tym czasie, motyl ten… w ogóle się nie odżywia, ani nie pije. Genetycznie nie posiada on układu pokarmowego. Skąd zatem Atlas pobiera energię do życia? Otóż, żywi się on wyłącznie tym, co zgromadził w czasie życia larwalnego. Atlasa można spotkać przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji, głównie w Chinach i Indonezji. Jeżeli jednak chciałbyś zobaczyć go na żywo- motylarnia we Władysławowie zaprasza! Zobaczysz w niej nie tylko tego największego motyla na świecie, ale i szereg innych, fascynujących gatunków.

Ciekawostka 2- skrzydła motyla to pewnego rodzaju „panele słoneczne”

Aby żyć i odpowiednio funkcjonować, motyle potrzebują odpowiednich do tego warunków. Aby swobodnie latać, muszą kumulować ciepło z otoczenia- co zapewnia wyłącznie wysoka temperatura. To właśnie dlatego o motylarni we Władysławowie mówi się, że stanowi prawdziwy ekosystem dla motyli. To właśnie tutaj, zapewniamy motylom idealne warunki do wzrostu, rozmnażania się i życia. Po przekroczeniu progu motylarni we Władysławowie, poczujesz się jak w prawdziwej, tropikalnej dżungli! I to nie tylko ze względu na wysoką temperaturę panującą w środku. To również dzięki tropikalnej roślinności, która jest naturalnym środowiskiem dla motyli.

Ciekawostka 4- wiele z gatunków motyli posiada unikatowe zdolności

Ogromna ilość gatunków motyli posiada niespotykane wręcz umiejętności. Niektóre z nich potrafią latać z prędkością nawet 50 kilometrów na godzinę. Inne zaś, potrafią przebywać ogromne dystanse zarówno w perspektywie jednego dnia, jak i całego życia. Wreszcie, niektóre motyle posiadają idealne zdolności do kamuflażu, co ułatwia im przeżycie w dżungli i unikanie drapieżników, które mogłyby stanowić ewentualne zagrożenie. Przykładowo, Morpo Peleides, posiada błękitne skrzydła z zewnątrz, a brązowe… wewnątrz. Dzięki temu, podczas lotu wydaje się, jakby motyl ten pojawiał się i znikał! Są też gatunki posiadające skrzydła w kształcie i kolorze liści drzew- dzięki temu, stają się nieuchwytne dla drapieżników. Wreszcie, niektóre gatunki wydają z siebie niezidentyfikowane dźwięki, które do dnia dzisiejszego, mimo licznych badań naukowców, nie zostały rozszyfrowane.

Inne z gatunków są dymorficzne płciowo- czyli samiec różni się umaszczeniem od samicy. Kolejne, stosują kąpiele błotne w celu zdobycia niezbędnych do życia cennych minerałów. Niektóre z nich są również poligamiczne! Na przykład Papilio Polytes słynie z tego, że samiec tego motyla może posiadać aż… 3 partnerki jednocześnie. Helicionus Sara z kolei zapamiętuje najbardziej optymalne trasy prowadzące do roślin posiadających największą ilość nektaru. Ta niezwykła umiejętność została nazwana „algorytmem podróżującego sprzedawcy”.

Podsumowanie

Jak widać, wiele gatunków motyli potrafi naprawdę zafascynować swoją barwnością i nietuzinkowymi cechami. Jeżeli chciałbyś wszystkie te niesamowite owady zobaczyć na własne oczy, kierunek może być tylko jeden- Motylarnia we Władysławowie!