Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak atrakcje Gdynia skrywa przez nami, z pewnością przychodzi nam na myśl wiele miejsc, które warto odmienić w tym flagowym, nadmorskim mieście. Gdynia jest przepięknym miastem i posiada z pewnością wiele atrakcji dla dzieci i rodziny, ale mało kto wie, że zaledwie w odległości niecałych czterdziestu kilometrów, znajduje się obiekt wręcz uwielbiany przez rodziny z dziećmi, czyli.. motylarnia we Władysławowie. Z pewnością nazwa ta obiła się wielu z nam o uszy, aczkolwiek czy kiedykolwiek zadawaliśmy sobie pytanie, co kryje się pod tym terminem? Co warto wiedzieć o tym obiekcie? I dlaczego warto go odwiedzić? W dzisiejszym artykule znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Atrakcje Gdynia– motylarnia we Władysławowie jest tuż za rogiem!

Kiedy mówimy o tym, jakie atrakcje Gdynia ma w swojej ofercie i z jakiegoś powodu trafiamy na motylarnię we Władysławowie, chcielibyśmy wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten obcobrzmiący obiekt. Otóż motylarnia, to wolnostojący namiot, w środku którego prowadzona jest żywa wystawa motyli. To oznacza, że motyle poruszają się swobodnie po całym obiekcie, radośnie trzepocząc skrzydłami. Mogą one przelecieć tuż obok Ciebie, a nawet usiąść Ci na ramieniu czy kolanie! Są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi, a motylarnię we Władysławowie traktują jak swój prawdziwy dom. To tu rodzą się i żyją przez wiele tygodni, aż do późnej starości. To właśnie w naszej motylarni możesz zobaczyć na własne oczy prawdziwy cykl życia motyla, począwszy od życia larwalnego, poprzez wiek młodzieńczy. Możesz zobaczyć także, jak żywią się i latają po całym obiekcie, a także jak z gracją odpoczywają na liściach i gałęziach roślin. To absolutnie niepowtarzalna atrakcja dla dzieci nad morzem! Przyjdź zatem do motylarni we Władysławowie i na własne oczy zobacz to, co dotąd mogłeś zobaczyć wyłącznie na zdjęciach i filmach!

Dlaczego jeszcze warto przyjść do motylarni?

Powodów, dla których warto odwiedzić motylarnię we Władysławowie, jest z pewnością bardzo wiele. Turyści z Gdyni i okolic Trójmiasta z pewnością chcieliby zobaczyć na własne oczy coś, czego dotąd nie widzieli! A to właśnie motylarnia daje możliwość zobaczenia na własne oczy setek rozmaitych motyli, różnych gatunków, o różnym kolorze czy zwyczajach. Zachwycające motyle, które możesz odnaleźć w motylarni pochodzą z najdalszych zakątków ziemskiego globu. Począwszy od Australii i Afryki, poprzez obie Ameryki, na Azji kończąc! To z dosłownie każdej szerokości geograficznej sprowadzamy nasze motyle, abyś mógł podziwiać je na żywo w trakcie lotu! Warto także dodać, że wycieczka do motylarnia to także niezapomniana przygoda z jeszcze jednego powodu. Otóż cały obiekt jest wypełniony dosłownie po brzegi niesamowitą, bujną roślinnością, którą można spotkać wyłącznie w tropikalnej dżungli! Wycieczka do motylarni zatem to nie tylko przepiękne motyle, które mogą przelecieć tuż nad Twoją głową. To także wyjątkowy klimat, dzięki któremu przeniesiesz się do rajskiej dżungli, w sercu polskiego, nadmorskiego Władysławowa!

Atrakcje Gdynia- co jeszcze należy wiedzieć o motylarni?

Kiedy już wiemy, jakie atrakcje Gdynia ma przygotowane w swojej ofercie dla turystów i decydujemy się odwiedzić motylarnię we Władysławowie, warto wiedzieć o niej kilka, istotnych faktów. Po pierwsze zatem, motylarnia umożliwia nam wejście do obiektu zarówno samodzielnie, jak i z rodziną czy przyjaciółmi. Mało tego! W naszym obiekcie możesz zorganizować wycieczkę grupową dla dzieci- czy to w ramach wycieczki szkolnej pod koniec roku szkolnego, czy to w ramach wycieczki kolonijnej. Niezależnie zatem od tego, czy jesteś nauczycielem, czy też opiekunem kolonijnym- możesz zorganizować grupową wycieczkę dla swoich podopiecznych w naszym obiekcie. Masz dzięki temu pewność, że nie zapomną widoku przepięknych motyli na długi, długi czas!

Kiedy motylarnia jest otwarta i kiedy można do niej przyjść?

Motylarnia we Władysławowie jest otwarta już od 23 czerwca, a czynna jest przez dosłownie całe wakacje, czyli do końca sierpnia. Ponadto warto wiedzieć, że motylarnia jest czynna przez 7 dni w tygodniu! Masz zatem do wyboru wszystkie dni tygodnia na wycieczkę do motylarni. Żeby ułatwić dostęp do obiektu, motylarnia jest otwarta już od godziny 10, aż do godziny 20. Możesz zatem dowolnie wybrać dzień i godzinę odwiedzin w tej niezwykłej atrakcji dla dzieci nad morzem. Warto jednak pamiętać, że motyle są najbardziej aktywne w słoneczne dni, w godzinach porannych. To właśnie wtedy przemierzają wiele kilometrów wszerz i wzdłuż obiektu, a popołudniu- z gracją odpoczywają na liściach tropikalnej roślinności. Ponadto warto wiedzieć, że w motylarni możesz robić dowolną ilość zdjęć- zarówno motylom, jak i tropikalnej roślinności. Jeżeli chciałbyś przeprowadzić profesjonalną sesję zdjęciową- również nie ma problemu! Skontaktuj się z opiekunem obiektu i ustal szczegóły swojej wyjątkowej sesji- czy to ślubnej, czy to katalogowej do materiałów reklamowych.

Atrakcje Gdynia – egzotyczne stworzenia nad morzem! Motylarnia Władysławowo prezentuje przed Państwem najpiękniejsze i najwspanialsze okazy ciem i motyli…

Co warto zwiedzić nad Morzem Bałtyckim? W naszej motylarni znajduje się ponad kilkanaście gatunków egzotycznych owadów. Każdy z naszych okazów jest wyjątkowy i zachwyca gości kształtami oraz barwami swych przepięknych skrzydeł. Przyjeżdżając do motylarni Władysławowo, masz szansę ujrzeć motyle i ćmy ze wszystkich, nawet najodleglejszych zakątków świata. Nasi wykwalifikowani przewodnicy z przyjemnością zaprezentują Ci najciekawsze z okazów. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o naszych wspaniałych owadach? Oto kilka z nich…

Morpho peleides – ikoniczny okaz z Ameryki Południowej.

Morpho peleides pochodzą z Ameryki Południowej i Ameryki Centralnej. Pożywiają się roślinami oraz słodkimi owocami, w szczególności uwielbiają mango, kiwi i liczi. Z jajeczek wykluwają się już po 10 dniach od złożenia.

Morpho peleides na pierwszy rzut oka przyciąga przepiękną barwą błękitu. Jednak po przyjrzeniu się, można dostrzec, że jest to gatunek szczególnie interesujący. Na uwagę zasługują jego skrzydła, które od strony brzusznej zabarwiona są na brązowo z jasnymi wzorami. W ten sposób Morpho peleides podczas lotu, trzepiąc skrzydłami, w oczach drapieżników wytwarzają iluzję naprzemiennego znikania i pojawiania się. W ten sposób motyl ten ucieka przed pożywiającymi się nim ptakami!

Błękit na skrzydła Morpho peleidesa wytwarza się dzięki rozszczepieniu światła na drobnych łuskach. Rozpiętość skrzydeł tego wyjątkowego okazu może osiągnąć nawet do 20 centymetrów. To długość przewyższająca nawet odległość między nadgarstkiem a czubkiem środkowego palca ludzkiej dłoni! Morpho peleides charakteryzują się niewielką ruchliwością, wobec tego odwiedzając motylarnię Władysławowo, masz ogromną szansę dostrzec go wśród tropikalnych roślin!

Argema mimosae – afrykańska ćma księżycowa w motylarni Władysławowo.

Argema mimosae to ćma należąca do rodziny paziowatych, w której znajdują się największe i najpiękniejsze okazy świata. Naturalnym miejscem występowania afrykańskiej ćmy księżycowej są głównie wschodnie obszary Afryki, lecz można spotkać ją także na terenach południowych.

Są to duże okazy, osiągające rozpiętość skrzydeł nawet 12 centymetrów. Długość ciała Argemy mimosae sięga zaś nawet 14 centymetrów, co zawdzięcza ona interesującym przedłużeniom dolnych skrzydeł, które przypominają ogony. Ten wyjątkowy kształt skrzydeł czyni afrykańską ćmę księżycową zdecydowanie ciekawym okazem.

Zarówno przedłużenia dolnych skrzydeł, jak i ich piękna, jasnozielona barwa powodują, że niełatwo odwrócić od Argemy mimosae wzrok. Podczas odwiedzin w motylarni Władysławowo, wypatruj jej wspaniałego powietrznego pokazu! Bądź uważny ze względu na jej umiejętności kamuflażu – afrykańska ćma księżycowa dzięki swej barwie wtapia się w otoczenie złożone z tropikalnej roślinności.

Papilio lowi – dymorficzny paź azjatycki.

Papilio lowi należy do rodziny paziowatych tak samo, jak Argema mimosae. Jest również jednym z bardziej okazałych motyli, bowiem rozpiętość jego skrzydeł sięga do 12 centymetrów. Naturalnie występuje on tylko w Azji, konkretnie zaś na terenach Indonezji oraz Filipin. Larwy tego motyla pożywiają się roślinami cytrusowymi, zaś dorosłe motyle lubują się w nektarze kwiatowym. Nazwę swą Papilio lowi zawdzięcza brytyjskiemu naukowcowi przyrodniczemu o nazwisku Hugh Low.

Papilio lowi charakteryzuje się dymorfizmem płciowym, a więc rozróżnieniem w wyglądzie samca oraz samicy, dzięki czemu wizualnie łatwo je od siebie odróżnić. Skrzydła obu płci tego osobnika utrzymywane są w ciemnych kolorach, lecz u samca są to odcienie brązu i beżu, zaś u samicy – szarości czy też granatu. Odwiedzając naszą motylarnię, sprawdź, czy potrafisz je od siebie odróżnić!

Motylarnia Władysławowo – niesamowite ciekawostki ze świata motyli. Co warto zwiedzić nad Morzem Bałtyckim?

Największa motylarnia w Polsce jest domem dla mnóstwa motyli i ciem ponad kilkudziesięciu okazów ze wszystkich stron świata. Motylarnia Władysławowo to niezapomniana rozrywka, lecz też przede wszystkim okazja do poszerzenia wiedzy, łącząc przyjemne z pożytecznym. Dzięki doświadczeniu naszych wykwalifikowanych przewodników, którzy mogą oprowadzić Cię po całej motylarni, dowiesz się o wielu nietuzinkowych faktach na temat tych egzotycznych stworzeń. Z pewnością wakacje te będą dla Ciebie niezapomniane! Chcesz poznać jeszcze więcej faktów na temat motyli?

  • Ich czułka zawierają receptory, które pomagają rozpoznawać różne zapachy. W tej części ciała znajduje się także narząd równowagi i słuchu, dzięki któremu motyle wychwytują ruchy oraz drgania powietrza. Pozwala im to zachować odpowiednią linię lotu.
  • Duża część gatunków motyli i ciem przeżywa tylko kilka dni czy tygodni. Istnieje jednakże osobnik – Gonepteryx rhamni – który dzięki hibernacji jest w stanie przetrwać nawet 9 miesięcy. To bardzo długi okres życia jak na motyla!
  • Większość motyli żywi się nektarem kwiatów lub sokiem owocowym. Aparaty gębowe takich osobników są typem ssącym, który pozwala spijać płynny pokarm. Jednakże u niektórych motyli można dostrzec aparaty gryzące. Istnieją także okazy, które po wyrośnięciu tracą aparat gębowy – pożywiają się wówczas tylko zapasami jedzenia, które zebrały podczas życia jako larwa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do motylarni Władysławowo! Jeśli zastanawiasz się, co warto zwiedzić nad Morzem Bałtyckim, koniecznie zainteresuj się tym wyjątkowym miejscem i nietuzinkowym sposobem spędzenia wolnego czasu.