Atrakcje Rozewie to temat, który każdego roku interesuje bardzo wiele osób, które są zainteresowane najlepszymi i najbardziej emocjonującymi rozrywkami nad polskim morzem. Tak naprawdę, tych rozrywek jest bardzo, bardzo wiele. W większości są to jednak absoulutnie standardowe atrakcje, które można spotkać nad Bałtykiem. A jakie atrakcje oferuje najbliższa okolica Rozewia? To już zupełnie odmienna, fascynująca historia. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na fakt, że jedną z takich rozrywek jest z pewnością położona nieoopodal… motylarnia we Władysławowie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się zatem, dlaczego warto zapoznać się z tym terminem. A dokładnie:

  • Co to jest motylarnia?
  • Dlaczego warto ją odwiedzić i dlaczego stanowi idealną rozrywkę dla dzieci w Rozewiu?
  • Jakie gatunki egzotycznych motyli można spotkać?
  • Kiedy możemy udać się do motylarni?
  • Co jeszcze należy wiedzieć, przed jej odwiedzeniem?

Atrakcje Rozewie – czym tak naprawdę jest motylarnia?

Kiedy jesteśmy zaznajomieni z tym, jakie atrakcje Rozewie kryje dla swoich turystów, prawdopodobnie chcemy zapoznać się również z ofertą turystyczną, jaka znajduje się w najbliższej okolicy Rozewia. I tak, trafiamy do motylarni we Władysławowie! A co kryje się pod tym obco brzmiącym terminem? Otóż motylarnia to nic innego, jak wolnostojący, ogromny namiot, który wypełniony jest po same brzegi przepiękną, tropikalną roślinnością. Jednak to nie prawdziwie rajska flora jest głównych aktorem w motylarnianym teatrze. Pierwszoplanowe skrzypce w tym swoistym koncercie wrażeń grają… najpiękniejsze i najbardziej egzotyczne motyle na świecie! Ta wyborna atrakcja dla dzieci Rozewie przyciąga każdego roku tysiące turystów- i to zarówno z Polski, jak i zza granicy. Jeżeli zatem planujemy absolutnie niepowtarzalną wycieczkę nad morze i chcemy zwiedzić najlepsze atrakcje dla rodziny w Rozewiu– nie możemy wówczas pominąć motylarni we Władysławowie.

Kto mieszka w motylarni? Poznaj najciekawsze gatunki motyli z całego świata!

W tej nietuzinkowej atrakcji dla rodziny, możemy znaleźć najbardziej spektakularne i fantazyjne gatunki motyli. Pochodzą one z najdalszych zakątków świata- Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Afryki, a nawet Azji. Sprowadzamy najciekawsze gatunki, które posiadają szereg cech charakterystycznych, które są absolutnie nie do podrobienia. Część z nich na przykład żywi się przez całe życie tym, co zgromadziło w ramach zapasów z życia larwalnego. Z kolei inne, posiadają wielokolorowe skrzydła, na których widnieją indywidualne zdobienia. Każdy z nich jest zatem zupełnie inny! Ponadto, część z motyli osiąga naprawdę ogromne rozmiary, dochodzące nawet do 30 centymetrów!

Atrakcje Rozewie – dlaczego warto przyjść do motylarni z rodziną i przyjaciółmi?

Kiedy wiemy, jakie atrakcje Rozewie ma dla nas przygotowane i chcemy czegoś jeszcze bardziej spektakularnego, możemy zdecydować się na szereg innych atrakcji. Motylarnia może być zatem strzałem w dziesiątkę. A dlaczego warto ją odwiedzić? Zamiast kolejnego, standardowego dnia podczas urlopu czy wypoczynku nad morzem, możesz przenieść się w świat tysiąca swobodnie latających motyli, które radośnie trzepoczą skrzydłami i mogą usiąść tuż obok Ciebie! To właśnie główny powód, dla którego motylarnia to idealna atrakcja dla rodziny w Rozewiu!

 Mało tego- część z nich, może być na tyle odważna, że postanowią usiąść Ci na ramieniu i przez chwilę odpocząć- to wszystko w motylarni we Władysławowie! Teoretycznie, żeby czegoś takiego doświadczyć, musiałbyś się udać do wilgotnego lasu równikowego- a i tam nie znalazłbyś wszystkich gatunków motyli, które możesz zobaczyć u nas. Nie musisz już zatem podróżować na inny kontynent, aby zanurzyć się w rajskiej, tropikalnej dżungli i na żywo obserwować absolutnie rewelacyjne, spontaniczne podróże naszych motyli z jednej rośliny, na drugą.

Atrakcje dla rodziny Rozewie – co jeszcze warto wiedzieć przed wizytą w motylarni we Władysławowie?

Kiedy zdecydujemy się na wizytę w motylarni, warto również wiedzieć o pewnych szczegółach, kóre sprawią, że pobyt w naszym namiocie pełnym motyli będzie jak najbardziej emocjonujący. Po pierwsze- warto zdecydować się na odwiedziny w naszej motylarni przed południem, w słoneczne dni. Dlaczego akurat wtedy? Przede wszystkim dlatego, że motyle wówczas są najbardziej aktywne i przemierzają największe odcinki, ochoczo lądując co jakiś czas na przepięknych roślinach, które znajdują się w naszym obiekcie. Po południu zaś, motyle najczęściej dostojnie odpoczywają na gałęziach i liściach, regenerując siły. Wszystko po to, aby kolejnego dnia znów ruszyć w pełni sił w drogę wzdłuż i wszerz motylarni, będącej idealną atrakcją dla dzieci w Rozewiu. Warto dodać, że niektóre z nich mogą latać nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie! Dodatkowo, warto wiedzieć, że motylarnia we Władysławowie czynna jest aż przez siedem dni w tygodniu, od godziny 10 do godziny 20. Otwarci jesteśmy zaś w okresie letnim- a dokładnie, od 23 czerwca, aż do końca sierpnia. Termin czerwcowy jest bardzo korzystny dla wielu wycieczek szkolnych, które każdego roku przyjeżdzają do naszego obiektu, aby podziwiać nasze motyle. Terminy lipcowe i sierpniowe zaś- to idealny czas na spędzenie czasu w motylarni i przeżycie jednej z najlepszych atrakcji dla dzieci w Rozewiu i okolicach!

Motylarnia Rozewie przyciąga turystów! Atrakcja Rozewie motylarnia we Władysławowie.

Wizyta w motylarni to ciekawy i nietuzinkowy pomysł na wakacyjną atrakcję dla każdej osoby. To wspaniałe miejsce, jakim jest motylarnia we Władysławowie, znajduje się bardzo blisko Rozewia, przyciągając zainteresowanych turystów ze wszystkich stron. Motylarnię wypełniają kolorowe, przepiękne stworzenia, tworząc scenerię wprost wyrwaną z najbarwniejszych opowieści fantasy. Podczas spędzania wakacji nad morzem, grzechem byłoby nie odwiedzić tego wyjątkowego miejsca! Zatem jakie okazy go zamieszkują?

Morpho peleides – dwukolorowa piękność w motylarni Władysławowo.

Morpho peleides to szczególnie interesujący gatunek motyla. Na uwagę zasługują przede wszystkim jego skrzydła, które z każdej strony wyglądają zupełnie inaczej – od spodu są one brązowe z pewnymi detalami, zaś na zewnątrz mienią się przepięknym odcieniem błękitu. Sprawia to, że motyl należący do tego gatunku podczas lotu zapiera dech w piersiach obserwatorów, kiedy wraz z trzepotem skrzydeł ma się wrażenie, jakby na przemian znikał i pojawiał się ponownie.

Odcień błękitu wytwarza się dzięki rozszczepieniu światła na milionach drobnych łusek znajdujących się na skrzydłach Morpho peleidesa. Dwukolorowość służy temu motylowi do odstraszania drapieżników, które widok zmieniających się skrzydeł wprowadza w dezorientację. Skrzydła tego motyla osiągają rozpiętość nawet do 20 centrymetrów!

Morpho peleides naturalnie występują w Ameryce Południowej i Centralnej. Wykluwają się z jajeczek pod postacią gąsienic po ok. 10 dniach i żywią roślinami oraz owocami – szczególnie uwielbiają przesłodkie mango, kiwi i liczi. Motyle te charakteryzują się także niewielką ruchliwością, w związku z czym, jeżeli usiądą na ramieniu odwiedzającego motylarnię, prawdopodobnie zostaną tam przez dłuższą chwilę!

Morpho polyphemus – skrzydła anioła.

Do tego samego rodzaju motyli należy Morpho polyphemus, nazywany też białym Morpho. Zamieszkuje obszary Ameryki Centralnej i Meksyku. Charakteryzuje się spokojnym usposobieniem oraz delikatnymi, cienkimi skrzydłami o białej barwie, przywodząc na myśl wyobrażenia dostojnych aniołów.

Człon „polyphemus” nawiązuje do przypominających oczy zdobień na skrzydłach tego motyla. Polyphemus był bowiem bohaterem greckiej mitologii – cyklopim synem Posejdona.

Papilio palinurus – zielony paź.

Tego zielonego motyla nazywa się także „szmaragdowym pawiem”. Należy on do rodziny paziowatych, obejmujących jedne z największych i najpiękniejszych motyli na Ziemi. W naturalnych warunkach Papilio palinurus żyje w południowowschodniej Azji, choć jest bardzo popularnym mieszkańcem motylarni na całym świecie.

Jest on jednym z niewielu motyli o zielonym ubarwieniu. Skrzydła tego owada od strony grzbietowej mienią się szmaragdowym, metalicznym połyskiem, zaś od brzusznej prezentują w barwach czerni i oranży. Lot Papilio palinurusa jest całkiem prędki, dlatego będąc w motylarni Rozewie, uważnie go wypatruj!

Papilio lowi, czyli paź azjatycki.

Papilio lowi również należy do rodziny paziowatych i jest jednym z okazalszych motyli – rozpiętość jego skrzydeł sięga do 12 centymetrów. Nazwany został po brytyjskim naukowcu przyrodniczym o nazwisku Hugh Low. Naturalnie występuje tylko w Azji, konkretnie w Indonezji oraz na Filipinach. Larwy tego osobnika uwielbiają rośliny cytrusowe, zaś gdy motyl osiągnie dojrzałość, pożywia się nektarem kwiatowym.

Papilio lowi charakteryzuje się dymorfizmem płciowym, co oznacza, że samica oraz samiec wizualnie znacznie się od siebie różnią. Skrzydła obu płci utrzymują się w ciemnych kolorach – samiec w brązie i beżu, samica natomiast w szarości bądź granacie. Bardzo łatwo je od siebie odróżnić na podstawie jednego tylko spojrzenia.

Atrakcja Rozewie motylarnia we Władysławowie. Niesamowite ciekawostki na temat motyli!

Motylarnia Rozewie – niezapomniana rozrywka, która nie tylko bawi, ale też uczy! Jeżeli wybierasz się do motylarni, z pewnością interesują Cię nietuzinkowe fakty na temat tych kolorowych stworzeń. Motyle są drugą najobszerniejszą grupą owadów, tuż po chrząszczach. Kryją w sobie wiele piękna, ale i tajemnic. Najciekawsze fakty na ich temat poznasz podczas odwiedzin największej motylarni w Polsce! Aby rozpalić Twoją ciekawość, przedstawimy kilka z nich…

  • Czułka motyli zawierają receptory odpowiedzialne za rozpoznawanie zapachów. Znajduje się tam także narząd równowagi i słuchu, za pomocą którego motyl wychwytuje ruch oraz drgania w powietrzu.
  • Motyle w większości żywią się nektarem lub sokiem z owoców. Ich aparat gębowy to typ ssący, umożliwiający spijanie pokarmu płynnego. U niektórych motyli jednak zachowały się jeszcze aparaty gryzące – takie osobniki odżywiają się głównie pyłkiem kwiatowym.
  • Długość życia większości gatunków motyli trwa kilka dni, może kilka tygodni. Istnieje jednak taki gatunek, który dzięki hibernacji potrafi przeżyć 9 miesięcy! Jest to Gonepteryx rhamni, po polsku zwany latolistkiem cytrynkiem.

Chcąc poznać tajemniczy świat tych interesujących stworzeń, koniecznie wybierz się do motylarni! Ta atrakcja w Rozewie to szansa na zdobycie niezapomnianych wspomnień, już na wyciągnięcie ręki.