Motyle od lat fascynują nie tylko badaczy owadów, ale też w zasadzie wszystkich, którzy mają okazję podziwiać te niespotykane stworzenia. Szczególnie dzieci uwielbiają obserwować trzepoczące skrzydłami motyle. Jeżeli chciałbyś zobaczyć na własne oczy najciekawsze gatunki motyli na świecie, koniecznie odwiedź motylarnię we Władysławowie- znajdziesz tam swobodnie latające motyle, które mogą przelecieć tuż obok Ciebie, albo… usiąść Ci na ramieniu. Jeżeli jednak chciałbyś na początku dowiedzieć się, jak zbudowane są motyle- zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu!

Budowa motyla- zacznijmy od absolutnych podstaw

Generalnie rzecz biorąc, motyle zbudowane są z kilku, podstawowych „części”. Są to oczywiście głowa, tułów i odwłok. I o ile różne gatunki motyli różnią się budową anatomiczną między sobą, to akurat te trzy, bazowe elementy składowe ciała motyli są tożsame dla każdego gatunku. Jest to jednocześnie zwykle spotykana budowa niemal wszystkich owadów. Ponadto, motyle na każdej części swojego ciała posiadają drobne łuski, które objawiają się w postaci charakterystycznych wzorów na ciele tych owadów.

Skrzydła motyla, czyli to, co wzbudza największy podziw.

Nie da się ukryć, że to, co wzbudza największy podziw wśród obserwatorów motyli, to oczywiście… ich skrzydła. To dzięki nim, motyle podczas lotu przybierają fantazyjny wygląd. Same skrzydła, oprócz umożliwienia motylom latania, mają szereg innych cech i właściwości. Przede wszystkim, skrzydła motyla to swoiste „panele słoneczne”, dzięki którym motyle „ładują akumulatory”. To właśnie dlatego tak bardzo motyle uwielbiają promienie słoneczne i dlatego często można je spotkać podczas wylegiwania się w miejscach, gdzie dociera mnóstwo promieni słonecznych. Motyle podczas odpoczynku szeroko rozkładają skrzydła, dzięki czemu mogą zgromadzić jak najwięcej energii do dalszych lotów. Jest ona niezbędna- warto dodać, że ciało motyla poniżej 30 stopni Celsjusza jest niezdolne do lotu.

Mimo wielu, ciekawych funkcji, skrzydła motyli są bardzo, bardzo delikatne. Wystarczy odrobina kurzu, nadmiar wody czy jakichkolwiek zanieczyszczeń na skrzydłach motyla, żeby znacząco utrudnić mi swobodny lot. Dlatego właśnie motyle zostały wyposażone w specjalne łuski na skrzydłach, dzięki którym mogą one bez problemu zadbać o to, aby skrzydła były nie tylko czyste, ale i suche. Łuski te układają się w odpowiednie formy i kształty, które ułatwiają motylom usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru wody. Ciekawostką jest fakt, że naukowcy z całego świata na wzór skrzydeł motyla próbują stworzyć antybakteryjne powłoki, a nawet… sprzęt medyczny. Jak widać, nie po raz pierwszy to właśnie natura jest najlepszą inspiracją dla ludzi w kontekście tworzenia jakichkolwiek innowacji, mających na celu poprawę jakości życia człowieka.

Motyle skrzydła zachwycają, ale też… skrywają pewne tajemnice

Każdy motyl posiada dwie pary skrzydeł. Naukowcom wiele czasu zajęło dojście do rozwiązania tej zagadki- po co im aż dwie pary? Otóż po wnikliwych badaniach okazało się, że główna para skrzydeł (ta większa) wytwarza siłę nośną, zaś druga, mniejsza para- służy do kierowania lotem. Niezależnie jednak od wielkości poszczególnych par skrzydeł u konkretnych gatunków, motyle skrzydła łączy jeszcze jedna, istotna rzecz- bardzo łatwo je uszkodzić. A motyl z uszkodzonymi skrzydłami, niezdolny do lotu, bardzo szybko zginie w środowisku naturalnym. Dlatego właśnie w naszej motylarni we Władysławowie informujemy odwiedzających, że choć motyle z przyjemnością przelecą tuż obok głowy człowieka lub nawet usiądą mu na ramieniu, to nie wolno ich dotykać, bowiem bardzo łatwo można by im zrobić krzywdę. A przecież chcemy, żeby motyle żyły w świetnej formie jak najdłużej!

Budowa skrzydeł motyla różni się w zależności od gatunku. Te, które przemierzają najdłuższe dystanse podczas całego swojego życia, posiadają wąskie, długie i ostro zakończone skrzydła. Te gatunki zaś, które muszą dokonywać szybkich uników przed drapieżnikami, posiadają zupełnie inny rodzaj skrzydeł- są one zaokrąglone i bardzo szerokie. To umożliwia im podejmowanie zwrotnych ruchów, które pozwolą uciec przed polującymi na nie gatunkami.

Głowa motyla

Oprócz fascynujących skrzydeł, warto omówić także głowę motyla. Motyle posiadają bardzo czułe na ruch oczy, którymi dostrzegają potencjalne zagrożenie ze znacznej odległości. Rozróżniają zaledwie trzy kolory- zielony, żółty i czerwony (co tłumaczy fakt tego, że żywiąc się roślinami, motyle odwiedzają tylko konkretne gatunki kwiatów). W przeciwieństwie jednak do człowieka, motyle posiadają zdolność widzenia promieniowania ultrafioletowego.

Czułki motyla to kolejny, fascynujący element jego budowy. To w nich znajduje się tak zwany narząd Johnstona. Odpowiada on za równowagę motyla zarówno w czasie lotu, jak i podczas spoczynku. To odpowiednik ludzkiego błędnika! Ponadto, na czułkach znajduje się pewnego rodzaju „centrum zmysłów” motyla. To tutaj odbiera on wszelkie bodźce z otoczenia, takie jak dźwięki czy drgania powietrza.