Jeśli fascynujesz się motylami, z pewnością chciałbyś poznać cały cykl życia motyla. Jesteś zatem we właściwym miejscu! W dzisiejszym artykule bowiem przybliżymy wszystkie etapy rozwoju tych owadów. Dowiesz się również, ile czasu potrzebuje motyl do uzyskania pełnej „dorosłości”, a także ile średnio żyją motyle w swoim naturalnym środowisku. Zapraszamy do lektury!

Cykl życia motyla- zacznijmy od podstaw, czyli 4 etapy rozwoju motyla

Aby podsumować cały cykl życia każdego motyla, należy wymienić cztery podstawowe etapy w jego rozwoju. A są to: jajeczko, gąsienica, poczwarka, a na końcu zaś- postać dorosłego motyla, który jest zdolny do reprodukcji i przekazania genów kolejnemu pokoleniu tych niesamowitych owadów. Pełny cykl przeistaczania się jajeczka w „pełnoprawnego” motyla trwa najczęściej około sześciu tygodni. W tym czasie dochodzi do istnego, małego „cudu natury”, który można podziwiać… również w naszej motylarni we Władysławowie! Właśnie w tym miejscu możesz zaobserwować motyle na dowolnym stadium rozwoju- od jajeczka aż do dorosłego osobnika. Ponadto, nasi przewodnicy z przyjemnością nie tylko pokażą Ci poszczególne fazy rozwoju, co też opowiedzą szerzej o każdej z nich.

Jak przebiega cykl życia motyla?

Skoro już wiemy, jak przebiega cały cykl życia motyla, przyjrzyjmy się po kolei każdemu z etapów. Po zapłodnieniu, powstają jajeczka- to pierwsza faza, która trwa około 1-2 tygodnia. Samica motyla składa jajeczka z reguły w pobliżu roślin, którym może się żywić przyszła gąsienica. Warto tutaj zaznaczyć, że samice motyli bardzo skrupulatnie wybierają miejsce złożenia jaj. Wszystko po to, aby zapewnić przyszłej gąsienicy jak najlepsze warunki do rozwoju- tylko w ten sposób możemy mówić o prawdziwym sukcesie reprodukcyjnym motyla. Kreatywność motylich samic jest wręcz imponująca! Często składają one jaja po wewnętrznej stronie liści, przyklejając jajeczka do ich spodu. W ten sposób chronią je między innymi przed deszczem czy innymi, potencjalnie niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Kiedy samica złoży jaja, po upływie około 1-2 tygodni z jajeczka wykluwają się niewielkie larwy motyli, nazywane potocznie gąsienicami.

Od jajeczka do gąsienicy, czyli pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym!

Kiedy już jajeczko jest gotowe do wyklucia, gąsienica wgryza się od wewnątrz w jego skorupkę i zjada ją od środka. Po wykluciu, gąsienica jest narażona na wiele niebezpieczeństw zewnętrznych. Aby przeżyć, gąsienice wykształciły w sobie rozmaite mechanizmy ochronne, w tym kamuflujące, które umożliwiają im przeżycie w środowisku drapieżników polujących na łatwą zdobycz. Gąsienice posiadają najczęściej 3 pary odnóży i 5 par tak zwanych posuwek. Dzięki nim, mogą się poruszać i zdobywać pokarm. W trakcie rośnięcia, gąsienica 4-5 krotnie „zrzuca” swoje „ubranie”- po prostu zmieniając oskórek, a proces ten nazywany jest linieniem. Przy piątym linieniu, gąsienica przyjmuje postać poczwarki.

Od gąsienicy do poczwarki

Po kilku tygodniach, gąsienica jest gotowa do przeistoczenia się w… poczwarkę. To kolejne, przedostatnie już stadium rozwoju motyla. O ile gąsienica posiadała możliwość powolnego poruszania się, tak poczwarka… jest nieruchoma. Często mylona jest ona z martwą istotą- choć jest zupełnie odwrotnie. W środku poczwarki zachodzi szereg bardzo intensywnych procesów, w ramach których powstaje… prawdziwy, dorosły i pełnoprawny motyl. To właśnie w tym etapie formują się skrzydła, głowa czy tułów motyla. Warto dodać, że jest to czas, w którym poczwarka nie przyjmuje już żadnego pokarmu- żywi się tym, co zgromadziła w etapie bycia gąsienicą.

Od poczwarki do motyla

Wreszcie, po około 2-4 tygodniach, które spędzane są w stadium poczwarki, dochodzi do wyklucia się motyla. Początkowo jego skrzydła są nieprzystosowane do lotu, mokre, krótkie i zmięte. Jednak po chwili, cały organizm motyla zaczyna sztywnieć i przybierać formę, która umożliwi mu swobodne funkcjonowanie. I w ten właśnie sposób dochodzi do powstania tego jednego z najpiękniejszych owadów na świecie- finalna forma motyla nazywana jest „imago”.

Podsumowanie

Jak widać, cykl życia motyla jest naprawdę fascynujący. Jeżeli chcielibyście zobaczyć na żywo każdy etap rozwoju motyla, koniecznie odwiedźcie naszą motylarnię we Władysławowie- to właśnie tutaj można na żywo zaobserwować motyle w każdym stadium.