Murale we Władysławowie to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w tej malowniczej, wakacyjnej miejscowości. Przyciąga każdego roku tysiące turystów nie tylko ze wszystkich zakątków Polski, ale także z Europy, a nawet świata. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym są owe murale i czy warto je odwiedzić spędzając wakacje nad polskim morzem- czytaj dalej! W poniższym artykule wyjaśnimy, czym tak naprawdę są murale, skąd się wziął pomysł na taką niecodzienną atrakcje, a także… co przedstawiają. Zapraszamy do lektury!

Murale Władysławowo- czym są i kiedy powstały?

Murale we Władysławowie powstały w 2020 roku na falochronie portu Władysławowo. Sam port znany jest od lat z licznych atrakcji, między innymi motylarni Władysławowo, którą warto odwiedzić. Teraz, na falochronie można podziwiać aż 70 różnych obrazów, które przedstawiają wszystkie najważniejsze wydarzenia miasta z perspektywy historycznej. To pewnego rodzaju edukacyjno-rozrywkowa inicjatywa, która z jednej strony ma dostarczać emocji, a z drugiej strony przekazać jak największą dawkę wiedzy odwiedzającym. Chodzi przede wszystkim o wiedzą z zakresu historii miasta, które początkowo było… wsią. Na 70 obrazach poznamy historię Wielkiej Wsi, a następnie oczywiście malowniczego Władysławowa.

Co przedstawiają murale?

Jak wyżej wspomniano, murale przedstawiają najważniejsze wydarzenia historyczne Władysławowa. Poniżej przedstawiamy jedne z najciekawszych ilustracji- na powierzchni 400 metrów kwadratowych obrazów można podziwiać chociażby początki Władysławowa, kiedy było jeszcze zaledwie niewielkim portem rybackim. Następnie, odbywamy podróż w głąb historii miasta.

Murale to także przedstawienie lokalnej społeczności- ich codziennego stylu życia i czynności wykonywanych każdego dnia. Nie mogło zabraknąć również historycznie ważnych dla miasta postaci. Wiele murali zostało poświęconych tak zwanym Zaślubinom Polski z Morzem wraz z wizytą samego Józefa Hallera.

Odsłonięte 11 listopada 2020 roku murale to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji we Władysławowie, które warto odwiedzić całą rodziną. Następnie, możemy udać się do… motylarni we Władysławowie, która znajduje się tuż obok murali- również w porcie we Władysławowie.

70 murali, czyli rekord Polski w… niecały miesiąc.

W niespełna miesiąc po powstaniu murali we Władysławowie, gmina Władysławowo wydała bardzo zaskakujący, a jednocześnie optymistyczny i radosny komunikat. Otóż, okazało się, że 70 murali w porcie we Władysławowie to polski rekord w kategorii… największej ilości obrazów na jednym muralu. 11 listopada 2020 roku zapisał się zatem chwalebnie w kalendarzu miasta Władysławowo. To wówczas właśnie Biurko Rekordów Polski opublikowało komunikat z tą zaskakującą informacją.

Warto dodać, że cała inwestycja w murale mogła zostać zrealizowana przy udziale środków z programu „Niepodległa”, który był realizowany przez Państwową Instytucję Kultury. Jest to instytucja, która całościowo zawiadywała przeprowadzeniem i obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mural świetnie wpisał się zarówno w historię, jak i krajobraz miasta, stanowiącą pewną spójną całość, a także przekazując najważniejsze informacje historyczne o Władysławowie. Obecnie, murale stały się jedną z najciekawszych atrakcji we Władysławowie, a znajdują się tuż obok motylarni we Władysławowie- będącej jedną z najbardziej wyrazistych atrakcji tej nadmorskiej miejscowości.

Jak powstawały murale?

Murale powstawały przez dokładnie sześć tygodni, począwszy od września 2020 roku do połowy października 2020, a ich autorami jest dwójka wybitnie uzdolnionych studentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych: Milana Chyżawska i Denis Chyżawski. Powstanie murali to nie lada wyzwanie- od ich namalowania zużyto aż 300 litrów farby i około pięćdziesięciu pędzli. I to mimo nierzadko ekstremalnej pogody! Pogoda w tym okresie była wyjątkowo kapryśna. Twórcom towarzyszyły zarówno nieznośne upały, jak i deszcze, a nawet… gradobicia. Nie wspominając oczywiście o intensywnym wietrze, przeradzającym się momentami w sztormy i oczywiście bryzie morskiej.

Aby zapewnić jak najlepszą długowieczność murali, autorzy obrazów użyli specjalnej farby na bazie szkła wodnego potasowego, która gwarantuje niezmywalność tych małych dzieł sztuki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pigment farby wnika głęboko w strukturę betonu, z którego zbudowany jest falochron.

Murale we Władysławowie- podsumowanie

Jak widać, murale we Władysławowie to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji tej nadmorskiej miejscowości. Na 70 ilustracjach możemy obrazowo poznać historię Władysławowa z jej wszystkimi szczegółami. Atrakcja jest absolutnie darmowa- wystarczy udać się do portu we Władysławowie, a następnie obejrzeć falochron. Jeżeli nacieszymy już oko wyjątkowymi muralami, możemy odwiedzić w najbliższej okolicy motylarnię w Porcie Władysławowo, która znajduje się tuż obok!