Połów bursztynu Władysławowo. Poznaj tę wspaniałą atrakcję nad morzem!

Połów bursztynu Władysławowo to jeden z najciekawszych sposobów na znalezienie naprawdę imponujących kawałków tak zwanego „złota Bałtyku”. Każdego roku, tysiące poszukiwaczy tych drogocennych kamieni wyrusza na prawdziwe łowy- licząc na szybkie wzbogacenie się dzięki znalezieniu największych i najbardziej poszukiwanych okazów. Okazuje się jednak, że część poszukiwaczy bursztynu robi to w zupełnie innych, niż zarobkowych celach! Chcesz wiedzieć więcej o tego rodzaju aktywności? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!

Połów bursztynu Władysławowo– co warto wiedzieć?

Jak wskazano wyżej, połów bursztynu Władysławowo najczęściej praktykowany jest przez osoby, które szukają okazji do szybkiego wzbogacenia się. Nie powinno to nikogo dziwić- bursztyn jest od wieków uznawany za jeden z najbardziej drogocennych kamieni na całym świecie. Dość powiedzieć, że nawet w starożytności niespotykanie popularny był tak zwany „szlak bursztynowy”, którym dostarczano bursztyn z północy, na południe Europy. A szlak ten przebiegał w ogromnej części przez terytorium dzisiejszej Polski! Bursztyn zatem ma nie tylko wartość dekoracyjną, ale jest również głęboko zakorzeniony w historii i kulturze Europy. Ten swoisty fenomen jubilerski rozprzestrzenił się na cały świat- i pożądają go zarówno klienci na starym kontynencie, jak w obu Amerykach, a nawet w Australii, Afryce czy Azji.

Kto jeszcze łowi bursztyn nad morzem?

Oprócz typowo komercyjnego połowu, możemy rozróżnić kilka innych kategorii „poławiaczy”. Pierwszą z nich są prawdziwi pasjonaci- osoby, które kolekcjonują złoto Bałtyku dla siebie. Wiele osób uwielbia ten kamień- i nie można się temu dziwić. Bursztyn jest spektakularny i jak mało co wyróżnia się na tle innych kamieni. Kolejną grupą, która uwielbia poławiać bursztyn, są osoby, które… traktują to jako pewnego rodzaju rozrywkę. Coraz częściej, szczególnie w okresie wakacyjnym, można znaleźć nawet całe rodziny, które próbują swoich sił w tej wymagającej aktywności. Należy bowiem dodać, że aby cokolwiek złowić, czasem trzeba się naprawdę napracować! Jednak osobom, które przychodzą łowić bursztyn czysto rekreacyjnie, najczęściej nie chodzi nawet o sam wynik poławiania, co bardziej o rozrywkę i okazję do miłego, nietuzinkowego spędzenia czasu.

Połów bursztynu Władysławowo- jak należy się przygotować do pozyskiwania złota Bałtyku?

Aby mieć szansę na skuteczny połów bursztynu Władysławowo i znalezienie prawdziwych okazów, należy mieć na uwadze kilka porad od najbardziej doświadczonych poławiaczy jantaru. Pierwszą z nich jest zatem… odpowiednie przygotowanie! I mamy tu zarówno przygotowanie mentalne, jak i wybór odpowiedniej pory na połów bursztynu. A najlepiej poławiać go oczywiście bezpośrednio po sztormach, które wyrzucają na brzeg ogromne kawałki tego cennego kruszywa.

Z reguły zatem, poławianie bursztynu nad morzem odbywa się we wczesnych godzinach porannych, a nawet jeszcze szybciej- o trzeciej lub czwartej godzinie w nocy. Wszystko po to, aby zdążyć przed zagarnięciem bursztynu w głąb morza przez fale, ale też… aby zdążyć przed konkurencją! Nie jest bowiem tajemnicą, że zwłaszcza ostatnimi laty, ilość poławiaczy jantaru znacznie wzrosła. I jest spowodowane wieloma czynnikami- między innymi programami telewizyjnymi, które ukazują codzienne zmagania całej bursztynowej branży. Wracając jednak do przygotowania pod poławianie złota Bałtyku- oprócz wyboru odpowiedniej pory, należy także… zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Jest to niezwykle istotne! Bez tego, połów bursztynu może okazać się wręcz niewykonalny.

A o jakich narzędziach mówimy?

Przede wszystkim, musimy zabrać cokolwiek, co pozwoli nam odróżnić prawdziwy bursztyn od zwykłego, pospolitego kamienia. Nie chcielibyśmy przecież wrócić do domu z ciężką siatką pełną tylko przypominającego bursztyn materiału! Aby uniknąć takiego scenariusza, należy przede wszystkim wyposażyć się lampę, która emituje ultrafioletowe światło. Jest to bodaj najpopularniejsza metoda na odróżnienie prawdziwego bursztynu od kamienia, który jantar wyłącznie przypomina. Oprócz tego, musimy mieć również cokolwiek, co pozwoli nam wyjmować bursztyn z morza. Nie chcemy przecież wyjmować bursztynu z dna gołymi rękami! Do tego celu stworzone zostały tak zwane kaszorki- innymi słowy, zwyczajne… podbieraki. Podobne do takich, jakie używają wędkarze do wyciągania ryb z wody. Wędkarze będą mieli zatem ułatwione zadanie- wystarczy zabrać na połów bursztynu nad morzem standardowe, wędkarskie narzędzie. Osoby, która go nie posiadają, będą się musiały w niego zaopatrzyć- bez tego ani rusz w trakcie łowienia jantaru!

Gdzie łowiony jest bursztyn we Władysławowie?

Najczęściej, bursztyn łowiony jest oczywiście na plażach w nadmorskich miejscowościach. Warto jednak dodać, że we Władysławowie bursztyn jest często poławiany niedaleko portu rybackiego we Władysławowie. Port rybacki we tej nadmorskiej miejscowości słynie z wielu atrakcji dla dzieci i młodzieży- na przykład motylarni i ptaszarni. Jeżeli zatem wybierasz się na poranny połów bursztynu, to w trakcie powrotu, już od godziny 10 możesz odwiedzić te dwie, ciekawe atrakcje dla dzieci nad morzem bałtyckim. Zachęcamy zatem- zarówno do poławiania bursztynu, jak i odwiedzin w motylarni i ptaszarni!